Integra

Symbole Sabiańskie: wyrocznia XXI wieku
Forum sabiańskie czyli ogród spełnionych pragnień
Majówka sabiańska, czyli nów a Symbole Sabiańskie

Symbole Sabiańskie: wyrocznia XXI wieku

Poniższy artykuł ukazał się w magazynie Czwarty Wymiar (2/2007).

Tajemnica Parku Balboa

Pewnego dnia 1925 roku w San Diego w Kalifornii na jednej z ławek w Parku Balboa usiadło dwoje ludzi. Na pozór nie wyróżniali się niczym szczególnym spośród innych spacerowiczów, jednak uważny obserwator zauważyłby, że ich celem nie jest odpoczynek na łonie natury. Mężczyzna tasował 360 kartoników, losował jeden z nich i kładł przed swoją towarzyszką, która po chwili zaczynała mówić coś, co mężczyzna skrzętnie zapisywał na wylosowanym kartoniku. Tę tajemniczą procedurę powtórzyli 90 razy, a po krótkiej przerwie, wrócili do swego zajęcia i podobna sesja odbyła się jeszcze trzy razy, aż zapisane zostały wszystkie kartoniki. Opuścili Park Balboa niezauważeni i choć pozornie nic się nie zmieniło, to właśnie tego dnia współczesna astrologia humanistyczna zyskała jedno ze swych najniezwyklejszych narzędzi wglądu, a świat wzbogacił się o wyrocznię, która odtąd konkurować miała z najsłynniejszymi ze starożytnych technik ezoterycznych i dywinacyjnych: z Tarotem i chińską Księgą Przemian I Ching.

Kim była tajemnicza para?

Efektem całodziennej pracy były tzw. Symbole Sabiańskie, a zagadkową parę ich odkrywców tworzyli Marc Edmund Jones, znany astrolog amerykański i okultysta oraz Elsie Wheeler, jasnowidząca, której dar „widzenia” symboli Dane Rudhyar, twórca astrologii humanistycznej, określił jako „rozwinięty w stopniu wręcz spektakularnym”. Celem Jonesa było odkrycie zbioru symboli trzystu sześćdziesięciu stopni koła zodiakalnego bardziej dopasowanego do współczesnych realiów i mniej fatalistycznego niż dotychczas znane systemy symboli Sephariala czy Charubela. Aby nie sugerować się tradycyjną symboliką ani kolejnością poszczególnych znaków zodiaku i ich stopni, Jones przygotował 360 kart, zawierających jedynie oznaczenia znaku i stopnia, a następnie tasował je i losował za każdym razem jedną tak, że ani on sam, ani jego towarzyszka nie widzieli znajdujących się na nich oznaczeń. Elsie Wheeler, dzięki swoim zdolnościom, miała opisać scenę, jaka pojawiała się w jej umyśle, a Jones zapisywał ją na odwrocie wylosowanej wcześniej karty.

Czym są Symbole Sabiańskie?

Symbole Sabiańskie mają postać obrazów słownych przyporządkowanych kolejnym stopniom koła zodiaku, dlatego każdy z nich oznaczony jest nazwą znaku i liczbą z przedziału od 1 do 30. Pierwszym z nich i chyba najbardziej znanym jest Baran 1: KOBIETA WYŁONIŁA SIĘ Z OCEANU, FOKA JĄ OBEJMUJE, a pozostałe są równie niezwykłe, barwne i inspirujące.

Symbole Sabiańskie w astrologii

Zastosowane w praktyce astrologicznej pozwalają odsłaniać głębokie znaczenia zawarte w horoskopie, do których nie można dotrzeć posługując się wyłącznie tradycyjnymi metodami interpretacji, takimi jak położenie planet w znakach i domach czy aspekty. Warto zaznaczyć, że Symbole Sabiańskie doskonale sprawdzają się zarówno w horoskopach urodzeniowych jak i wszystkich innych – tranzytowych, progresywnych, horarnych, elekcyjnych, kontaktowych, itd. Szczególnie fascynujące jest odkrywanie tematów zakodowanych w postaci tych Symboli w swoim horoskopie urodzeniowym, bo dzięki poznaniu „własnych” Symboli Sabiańskich można otrzeć się o tajemnicę swego istnienia. Lynda Hill, największa współczesna propagatorka Symboli Sabiańskich, w swej książce „Symbole Sabiańskie-wyrocznia”, tak komentuje Symbol Sabiański Słońca Księżnej Diany: Rak 10 – WIELKI DIAMENT W POCZĄTKOWYCH STADIACH PROCESU SZLIFOWANIA – „Zawsze była pięknością, jednak jej uroda wzrastała z biegiem lat, aż stała się niemal idealna, nie licząc pewnych rys w jej wewnętrznej naturze”. Symbole często zaskakują swoją dosłownością, dzięki której interpretacja ich znaczenia staje się znacznie prostsza, a czasem wręcz oczywista. Za przykład niech posłużą inne ważne Symbole Sabiańskie z horoskopu urodzeniowego Księżnej Diany, przywodzące na myśl motywy przewodnie jej życia:

* Merkury – Rak 4: KOT SPRZECZAJĄCY SIĘ Z MYSZĄ. Stosunki między Dianą a Rodziną Królewską pozostawiały wiele do życzenia. Diana czuła się ograniczona, niemal jak w pułapce, ale daleka była od uległości.

* Wenus – Byk 25: ROZLEGŁY, DOBRZE UTRZYMANY PARK PUBLICZNY. Całe jej życie, a szczególnie sfera uczuć, były stale obserwowane i komentowane w mediach. Zginęła w wypadku samochodowym, uciekając właśnie przed paparazzi.

* Mars – Panna 2: DUŻY, BIAŁY KRZYŻ, GÓRUJĄCY NAD OKOLICĄ, STOI SAMOTNIE NA SZCZYCIE WYSOKIEGO WZGÓRZA. Lynda Hill tak pisze o tym Symbolu: „Uczucie osamotnienia lub straty może zostać uleczone przesłaniem niosącym nadzieję i wiarę w jaśniejszą przyszłość”. Rozczarowanie małżeństwem Diana leczyła realizując swą misję niesienia pomocy i nadziei potrzebującym.

Oprócz głębokich treści odnoszących się do osobowości, pragnień, lęków, wyzwań, talentów i blokad właściciela horoskopu, czasami w Symbolach Sabiańskich można odnaleźć wręcz opis konkretnych zdarzeń, które w życiu właściciela horoskopu okazują się w jakiś sposób znaczące. Przykładem może tu być Północny Węzeł Księżycowy Księżnej Diany – Lew 30: ROZPIECZĘTOWANY LIST ZAWIERA ISTOTNE I POUFNE INFORMACJE. Choć i ten Symbol, jak pozostałe, można odnieść do osobowości Diany (a szczególnie do kierunku rozwoju, który wskazuje w horoskopie Północny Węzeł Księżycowy), na myśl przychodzi też głośna sprawa listu Księżnej, w którym podobno napisała, że obawia się zamachu na swoje życie, a także listów pisanych przez nią do kochanka, Jamesa Hewitta, wystawionych po jej śmierci na aukcję.

Zwolenników astrologii karmicznej zainteresuje też zapewne możliwość wykorzystania Symboli do tego typu interpretacji horoskopu. Według Lyndy Hill analiza stopnia zajmowanego przez jakąś planetę w horoskopie ukazuje pewien aspekt osobowości oraz tu i teraz danej osoby czy wydarzenia, stopień poprzedni pokazuje warunki karmiczne tej planety, a stopień następny jej efekt, czyli przeznaczenie, do którego zmierza właściciel horoskopu.

Stosując Symbole Sabiańskie w astrologii należy pamiętać, że aby sprawdzić Symbol Sabiański dla pozycji na przykład jakiejś planety w horoskopie, należy zaokrąglić sprawdzany punkt do następnego pełnego stopnia. Jest to konieczne, ponieważ zodiak rozpoczyna się od 00.00 stopni, a Symbole Sabiańskie od 1. stopnia, zatem horoskopowemu położeniu np.: w 3° 07′ Byka, odpowiadał będzie Symbol Byk 4: GARNIEC ZŁOTA NA KOŃCU TĘCZY. Zasada ta odnosi się do każdej części stopnia, więc nawet 1. stopień jakiegoś znaku odczytuje się jako 2., a zatem np. 1° 00′ Wodnika w horoskopie oznaczony jest Symbolem Sabiańskim Wodnik 2, który brzmi: NIEOCZEKIWANA BURZA Z PIORUNAMI.

Konkurent Tarota i Księgi I Ching

Choć struktura Symboli Sabiańskich wywodzi się z koła zodiakalnego, ich zastosowanie znacznie wykracza poza obręb astrologii. Stanowią one samodzielną wyrocznię, którą porównuje się do kart Tarota i I Ching. Bez problemu mogą z nich korzystać zarówno astrolodzy jak i te osoby, które astrologią się nie zajmują. Chcąc uzyskać odpowiedź Symboli Sabiańskich na swoje pytanie, postępuje się podobnie jak w przypadku innych wyroczni, takich jak Tarot, Runy czy I Ching. Zacząć należy od sformułowania pytania, a następnie wylosować Symbol, który będzie stanowił odpowiedź. Losowanie może odbywać się na kilka różnych sposobów:

- wybrać liczbę z przedziału od 1 do 360

- intuicyjnie wybrać znak zodiaku i liczbę z przedziału od 1 do 30

- wylosować dwie karty: jedną z talii zawierającej 12 kart ze znakami zodiaku, a drugą z talii zawierającej karty ponumerowane od 1 do 30.

Ten ostatni sposób jest bez wątpienia najlepszy, bo gwarantuje całkowitą przypadkowość wyboru, wymaga jednak wcześniejszego przygotowania wspomnianych dwóch talii kart. Nie jest to trudne, a jeśli ktoś woli skorzystać z gotowych talii, może użyć zwykłych kart do gry, nieco zmodyfikowanych tak, by powstały dwa zestawy (np.: o różnych rewersach - niebieskim i czerwonym). Wystarczy tylko kolejno ponumerować 30 kart w jednym zestawie, a w drugim wpisać na każdej z 12 kart nazwę kolejnych znaków zodiaku i karty są gotowe do losowania Symboli Sabiańskich.

Interpretację warto rozpocząć od ogólnego wrażenia, jakie wywiera na nas wylosowany Symbol, a następnie interpretować jego każdy kolejny wyraz. Taki rodzaj interpretacji można porównać do sesji Tarota, gdzie całość układu kart odpowiada Symbolowi Sabiańskiemu, a poszczególne karty wyrazom, tworzącym Symbol.

Zawsze w samo sedno!

Kto choć raz miał do czynienia z Symbolami Sabiańskimi wie, że ich odpowiedź bywa tak dosłowna, że nawet największy niedowiarek nie może uznać jej za przypadkową, niezrozumiałą czy nieadekwatną do zadanego pytania.

Czekasz na zaległą zapłatę za dawno wykonane zlecenie i podejrzewasz, że możesz nigdy jej nie ujrzeć? Ciesz się, jeśli na twoje pytanie Symbole odpowiedzą: OTWARTE OKNO I FIRANKA POWIEWAJĄCA NA KSZTAŁT ROGU OBFITOŚCI, ale raczej nie spodziewaj się szybkiej spłaty, jeśli odpowiedź będzie brzmiała: GARNIEC ZŁOTA NA KOŃCU TĘCZY, bo wbrew złudnym zapewnieniom dłużnika, jeszcze długo będziesz musiał upominać się o swoją należność. Chcesz dowiedzieć się, czy spotkasz wreszcie miłość swego życia? Potwierdzi to AMOR PUKAJĄCY DO DRZWI LUDZKIEGO SERCA albo MODRASZKA, ZNAK SZCZĘŚCIA I UŚMIECHU LOSU, SIEDZĄCA U DRZWI DOMU. Nie wiesz, czy zdecydować się na wyjazd za granicę? Pakuj się czym prędzej, gdy wylosowanym Symbolem jest KARAWANA SAMOCHODÓW ZMIERZAJĄCYCH KU ZIEMI OBIECANEJ, ale zastanów się, czy wyjazd jest konieczny, jeśli będzie to KAMEA UKAZUJĄCA PROFIL MĘŻCZYZNY I WSKAZUJĄCA GRANICE JEGO KRAJU. Chcesz sprawdzić, czy możesz zaufać nowopoznanej osobie? Symbol CZARNE I BIAŁE DZIECI SZCZĘŚLIWIE BAWIĄCE SIĘ RAZEM podpowie ci, że nie przeszkodzą wam dzielące was różnice, ale miej się na baczności jeśli odpowiedzią będzie GANG RABUSIÓW W UKRYCIU.

O zaskakującej trafności i mądrości wyroczni sabiańskiej przekonała się studentka pewnej szkoły psychotronicznej, kiedy to postanowiła poradzić się Symboli w sprawach sercowych. W jej życiu pojawiło się niemal równocześnie dwóch wielbicieli, a wraz z nimi konieczność dokonania wyboru, którego z nich obdarzyć swymi względami. Poprosiła wyrocznię o radę i wylosowała Symbol Sabiański Rak 28: INDIANKA PRZEDSTAWIA ZGROMADZONEMU PLEMIENIU SWEGO CHŁOPAKA Z COLLEGE’U. Odpowiedź nie pozostawiała wątpliwości: jednego z panów poznała przecież podczas imprezy inaugurującej nowy rok akademicki... Co więcej, był on właśnie spod znaku Raka i bardziej niż jego konkurent przypadł do gustu „plemieniu” Kingi czyli jej rodzinie.

Symbole świetnie radzą sobie z pytaniami osobistymi, ale nieobcy i niestraszny jest im też świat polityki. Jeszcze przed pierwszą turą wyborów prezydenckich zapytałem o to, kto zostanie nowym prezydentem Polski. Wylosowałem Symbol Rak 29: MUZA GRECKA WAŻĄCA NOWONARODZONE BLIŹNIĘTA NA ZŁOTEJ WADZE. W moim umyśle natychmiast powstał ciąg skojarzeń i bezpośrednich odniesień do jednego z kandydatów. Powszechnie wiadomo, że panowie Kaczyńscy to bracia bliźniacy, być może nie wszyscy jednak wiedzą, że urodzili się oni właśnie pod znakiem Bliźniąt. Z kolei opisany w wylosowanym Symbolu Sabiańskim wizerunek przywodzi na myśl postać Temidy, bogini bliskiej prawnikom, którymi są liderzy partii nazwanej, bądź co bądź, „Prawo i Sprawiedliwość”. Jakby tego jeszcze było mało, w książce „Symbole Sabiańskie: wyrocznia” Lyndy Hill czytamy, wśród słów kluczowych odnoszących się do tego Symbolu: „prawo i prawnicy” oraz „szale sprawiedliwości”. Ta odpowiedź, choć zupełnie jednoznaczna, pozostawała w jawnej sprzeczności z wszystkimi ówczesnymi wynikami badań opinii społecznej, którymi raczyły nas liczne stacje telewizyjne. Poruszony, czym prędzej postanowiłem podzielić się z internautami tak zaskakującym wynikiem konsultacji, opisując go na kilku forach, gdzie do dziś budzi zainteresowanie i odzew.

Współczesna wyrocznia dla każdego

Skąd jednak wynika ta dosłowność Symboli Sabiańskich, tak rzadka w przypadku innych wyroczni? Otóż ich wyjątkowym atutem, odróżniającym je od starożytnych wyroczni, takich jak Tarot, Runy czy I Ching, jest współczesny język, dzięki któremu każda odpowiedź Symboli jest jasna i zrozumiała dla człowieka żyjącego w XXI wieku. Nie posługują się enigmatycznymi określeniami, których symbolika, choć bogata w znaczenia, najczęściej jest zupełnie obca naszej kulturze i czasom. Zamiast więc o „książętach”, „cesarzach”, „rydwanach” czy „wozach ciągniętych przez woły”, wyrocznia sabiańska mówi o naukowcach, politykach, biznesmenach, samochodach, pociągach i samolotach.

Dzięki temu, w przeciwieństwie do innych wyroczni, z mądrości i skuteczności Symboli Sabiańskich może bez trudu skorzystać każdy. Nie trzeba też znać poszczególnych Symboli na pamięć, a zamiast uczyć się ich znaczeń i przekładać je na zrozumiały dla nas język, wystarczy wsłuchać się w to, co mają do powiedzenia, podobnie jak słuchamy rady dobrego przyjaciela.

Jeśli jeszcze wątpisz w możliwości wyroczni sabiańskiej, gorąco namawiam do eksperymentów. Oczyść umysł, zadaj pytanie i wylosuj jeden z Symboli Sabiańskich, a wszelkie wątpliwości znikną, jak w przypadku mojej znajomej, która już przy pierwszej próbie wykrzyknęła: „Ależ te Symbole są wręcz niesamowite! Teraz nawet ja mogę zostać wróżką!”


Symbole Sabiańskie o znanych ludziach

1. Violetta Villas (Wenus: Rak 21) – ŚPIEWAJĄCA PRIMADONNA.

Czy można trafniej opisać talent i osobowość tej kontrowersyjnej polskiej i międzynarodowej gwiazdy sceny muzycznej?

2. Katarzyna Figura (Słońce: Baran 2) – KOMEDIANT ZABAWIAJĄCY GRUPĘ PRZYJACIÓŁ.

Pani Kasia Figura zasłynęła w kinie przede wszystkim jako znakomita aktorka komediowa.

3. Maria Skłodowska-Curie (Merkury: Strzelec 8 – stopień karmiczny) – GŁĘBOKO WE WNĘTRZU ZIEMI, POWSTAJĄ NOWE ŻYWIOŁY/PIERWIASTKI.

Jak widać, odkrycie polonu i radu było przeznaczeniem Marii Skłodowskiej-Curie.

4. Michał Wiśniewski (Słońce i Mars: Panna 17) – WYBUCH WULKANU WZNIECAJĄCY TUMANY KURZU, STRUMIENIE LAWY, DUDNIENIE ZIEMI.

Kontrowersyjny wokalista i lider Ich Troje na wszelkie sposoby przyciąga uwagę, robiąc wokół siebie wiele szumu.

5. Adam Małysz (Słońce: Strzelec 12) – FLAGA PRZEMIENIA SIĘ W ORŁA; ORZEŁ W KOGUTA POZDRAWIAJĄCEGO ŚWIT.

Orzeł polskiej skoczni, który najwyżej z polskich sportowców wzniósł polską flagę.

6. Jerzy Owsiak (Merkury: Skorpion 3) – SĄSIEDZI POMAGAJĄ W BUDOWIE DOMU W MAŁEJ WIOSCE.

To dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Jurka Owsiaka co roku odbywa się w Polsce Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, dzięki której wszyscy Polacy mogą pomóc najbardziej potrzebującym.

7. Janina Ochojska – (Mars: Byk 10) – PIELĘGNIARKA CZERWONEGO KRZYŻA SERDECZNIE WSPÓŁCZUJĄCA.

Znana nie tylko w Polsce działaczka humanitarna, która m. in. zorganizowała w 1992 roku konwój polskiej pomocy dla byłej Jugosławii.

8. Dane Rudhyar (Wenus: Baran 29) – MUZYKA SFER.

Niekwestionowany ojciec współczesnej astrologii humanistycznej, który na nowo odkrył mowę i harmonię sfer niebieskich.

9. Anna Jantar (Merkury w dniu wypadku: Ryby 10) – LOTNIK W CHMURACH.

Ta czołowa polska piosenkarka lat 70. zginęła właśnie w wypadku lotniczym.

10. Tomasz Beksiński (Słońce w dniu samobójstwa: Koziorożec 3) – DUSZA LUDZKA, SPRAGNIONA NOWYCH DOŚWIADCZEŃ, POSZUKUJE WCIELENIA.

Symbol ten opisuje obsesyjne pragnienie doświadczenia granicy życia i śmierci, towarzyszące Tomaszowi Beksińskiemu przez całe życie, aż do jego samobójczej śmierci.

Ważne wydarzenia w świetle Symboli Sabiańskich

1. 13.05.1906 – Objęcie katedry na Sorbonie przez Marię Skłodowską-Curie (Mars: Bliźnięta 11) – NOWOODKRYTE LĄDY OFERUJĄ PIONIEROWI NOWE MOŻLIWOŚCI ZDOBYWANIA DOŚWIADCZEŃ.

Maria Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą-profesorem, która objęła katedrę na Sorbonie, w ten sposób wychodząc z cienia męża i zdobywając nowe możliwości kontynuacji swojej działalności naukowej.

2. 26.12.2004 – Tsunami na Oceanie Indyjskim (Mars: Strzelec 2) - OCEAN POKRYTY SPIENIONYMI FALAMI.

Sięgające dziesięciu metrów fale tsunami zniszczyły nadmorskie wsie, miasteczka i kąpieliska Azji Południowo-Wschodniej i Afryki, zabijając prawie 300 tysięcy ludzi, a kilka milionów pozbawiając dachu nad głową.

3. 16.10.1978 – Wybór Karola Wojtyły na papieża (Merkury: Skorpion 4) - MŁODZIENIEC TRZYMAJĄCY ZAPALONĄ ŚWIECĘ PODCZAS RYTUAŁU RELIGIJNEGO ZYSKUJE ZROZUMIENIE WSPANIAŁEGO INNEGO ŚWIATA.

Podczas rytuału konklawe wybrany został nowy papież, który odtąd miał nieść światu oświecenie.

4. 13.05.1981, godz.: 17:19 – Zamach na Jana Pawła II (Asc: Waga 19) – GANG RABUSIÓW W UKRYCIU.

Podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie, Jan Paweł drugi został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę. Do dzisiaj nie wiadomo, kto wydał rozkaz przeprowadzenia tego zamachu.

5. 19.11.2005, godz.: 15:00 – Marsz Równości w Poznaniu (Asc: Byk 7) – KOBIETA Z SAMARII PRZYCHODZI ZACZERPNĄĆ WODY ZE STUDNI JAKUBA.

Symbol ten pochodzi z biblijnej opowieści o Jezusie, rozmawiającym ze spotkaną przy studni Jakuba Samarytanką, odrzucając uprzedzenia dzielące Żydów i Samarytan, i okazując jej akceptację i szacunek.

6. 26.04.1986 – Katastrofa w Czarnobylu (Słońce: Byk 6) – MOST BUDOWANY NAD WYSOKIM WĄSKIM WĄWOZEM.

Tak jak most budowany w niebezpiecznym miejscu bez odpowiednich zabezpieczeń jest zagrożeniem dla życia ludzkiego, tak niewystarczające i niesprawne zabezpieczenia przy reaktorze nr 4 w elektrowni jądrowej w Czarnobylu doprowadziły do potężnej eksplozji i śmierci wielu osób.

7. 11.09.2001 – Atak na World Trade Center (Mars: Koziorożec 2) – TRZY OKNA WITRAŻOWE W KOŚCIELE GOTYCKIM, JEDNO ZNISZCZONE PRZEZ WOJNĘ.

Wieże WTC zostały zniszczone w wyniku ataku terrorystycznego, który stał się początkiem tzw. „wojny z terroryzmem”.

8. 1.05.2004 – Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej (Merkury: Baran 22) – OTWIERA SIĘ BRAMA DO OGRODU WSZELKICH SPEŁNIONYCH PRAGNIEŃ.

To obraz pełen nadziei i kuszących obietnic, które mogą okazać się złudne.

9. 15.04.1912 – Zatonięcie Titanica (Jowisz: Strzelec 16) – MEWY KRĄŻĄ WOKÓŁ STATKU SZUKAJĄC POŻYWIENIA.

Mewy są tu złowieszczą zapowiedzią nieuchronnej zagłady, krążąc nad statkiem jak sępy nad chorą zwierzyną.

10. 29.08.2005 – Powódź w Nowym Orleanie wywołana przez Huragan Katrina (Wenus: Waga 15) – TORY KOŁOWE

Huragan to nic innego jak wirowy układ wiatrów, kształtem przypominający tor kołowy.

(Wenus: Waga 16 – stopień karmiczny) – PO ZIMOWYCH SZTORMACH PRZYSTAŃ WYMAGA ODBUDOWY.

Zniszczenia wywołane przez Katrinę w Nowym Orleanie to jedna z największych katastrof naturalnych w historii Stanów Zjednoczonych, a jej skutki odbiły się na sytuacji ekonomicznej i politycznej całego kraju.

Forum sabiańskie czyli ogród spełnionych pragnień

Zapraszam do przeczytania od dawna zapowiadanego artykułu na temat systemu korzystania z Symboli Sabiańskich wg Dane'a Rudhyara. System ten nadaje się doskonale do praktyki dywinacyjnej, ale równie dobrze może być stosowany przy interpretacji ważnych punktów w horoskopach astrologicznych. Zapraszam na FORUM SABIAŃSKIE, gdzie znajdziecie więcej informacji o Symbolach, możecie skorzystać z wyroczni online i - po zarejestrowaniu się - uzyskać pomoc w interpretacji.

SYSTEM SABIAŃSKI WG DANE'A RUDHYARA

Symbole Sabiańskie nie są przypadkowym zbiorem elementów chaotycznie rozmieszczonych w kole zodiakalnym, ale tworzą pewien system, w którym każdy Symbol ma swoje ściśle określone miejsce i funkcję. Można badać ten system na wiele różnych sposobów, łącząc określone Symbole z innymi i uzyskując w ten sposób pełniejszy i głębszy obraz ich znaczeń.

Dane Rudhyar, ojciec współczesnej astrologii humanistycznej, w swojej książce Astrological Mandala [Mandala astrologiczna; w Polsce książka ta wydana została przez wyd. Jupiter w postaci dwóch skryptów: Mandala symboli oraz Symbole Sabiańskie] zajmuje się właśnie przedstawieniem i wyjaśnieniem struktury systemu Symboli Sabiańskich. Przedstawia pełny system, który składa się z 72 pięcioczęściowych sekwencji, ściśle ze sobą powiązanych. Każda z tych sekwencji składa się z pięciu Symboli, z których każdy pełni w niej określoną funkcję, przy czym również całe te sekwencje połączone są ze sobą nawzajem.

W swojej książce Rudhyar zwraca też uwagę na wykorzystanie systemu Symboli Sabiańskich jako wyroczni, podobnie jak czyni się z kartami Tarota czy chińską księgą przemian I Ching. Takiemu podejściu poświęcona jest właśnie przetłumaczona przeze mnie na język polski książka Lyndy Hill Symbole Sabiańskie: wyrocznia, jednak Dane Rudhyar zwraca uwagę na korzyści płynące z wykorzystania wyroczni sabiańskiej pojętej nie jako zbiór niezwiązanych ze sobą elementów, ale właśnie jako system wzajemnie uzupełniających się symboli.

Lynda Hill proponuje prosty sposób korzystania z wyroczni, polegający na zadaniu pytania i wylosowaniu jednego Symbolu Sabiańskiego, który stanowi odpowiedź na to pytanie. Sposób ten jest zupełnie dobry i znakomicie spełnia swoje zadanie, ale nie daje możliwości pogłębienia odpowiedzi wyroczni, lepszego jej zrozumienia i wykorzystania do poprawienia swego życia.

Z kolei system proponowany przez Dane’a Rudhyara pozwala nie tylko na uzyskanie prostej odpowiedzi wyroczni, ale również na odkrycie najwyższego potencjału, jaki ukryty jest w danej sytuacji, wskazując przy tym najlepszy sposób, w jaki możemy wprowadzić go w swoje życie oraz wyjaśniając duchowe znaczenie całego tego procesu w naszym życiu. Rudhyar nazywa swój system „Krzyżem”, ponieważ odpowiedzi na zadane pytanie udziela nie jeden, ale cztery symbole, z których losujemy tylko pierwszy, natomiast trzy kolejne dobieramy wg klucza.

KLUCZ DO SYSTEMU

Po wylosowaniu pierwszego Symbolu Sabiańskiego, sprawdzamy, jaki Symbol znajduje się „po drugiej stronie” koła zodiakalnego. Znaków Zodiaku jest 12, a ponieważ rozmieszczone są w kształcie koła, tworzą 6 par, składających się ze znaków znajdujących się naprzeciw siebie. Są to: Baran-Waga, Byk-Skorpion, Bliźnięta-Strzelec, Rak-Koziorożec, Lew-Wodnik, Panna-Ryby. Z kolei wylosowany stopień pozostaje niezmieniony, jeśli zatem wylosowanym Symbolem Sabiańskim jest Baran 5, to jego „parą” jest leżący dokładnie naprzeciwko Symbol Waga 5, a jeśli wylosowaliśmy np. Symbol Wodnik 23, to „parą” do niego będzie Lew 23.

Wylosowawszy pierwszy Symbol i wyznaczywszy w opisany powyżej sposób drugi Symbol Sabiański, przechodzimy do określenia trzeciego i czwartego. Trzeci Symbol znajdujemy na kole zodiakalnym między pierwszym i drugim Symbolem (dokładnie pośrodku), a czwarty – naprzeciw trzeciego (czyli pomiędzy drugim i pierwszym). Stopień w każdym przypadku pozostaje ten sam. Dla uproszczenia, poniżej podaję wszystkie możliwe kombinacje, zaczynające się od kolejnych znaków Zodiaku (jak łatwo zauważyć, jest ich 12, a ponieważ każdy znak Zodiaku liczy sobie 30 stopni, wszystkich możliwych odpowiedzi w tym systemie jest 360, tyle, co Symboli Sabiańskich):

Baran – Waga – Rak – Koziorożec
Byk – Skorpion – Lew – Wodnik
Bliźnięta – Strzelec – Panna – Ryby
Rak – Koziorożec – Waga – Baran
Lew – Wodnik – Skorpion – Byk
Panna – Ryby – Strzelec – Bliźnięta
Waga – Baran – Koziorożec – Rak
Skorpion – Byk – Wodnik – Lew
Strzelec – Bliźnięta – Ryby – Panna
Koziorożec – Rak – Baran – Waga
Wodnik – Lew – Byk – Skorpion
Ryby – Panna – Bliźnięta – Strzelec

Dla przykładu: wylosowany Symbol Byk 4 rozpoczyna zatem sekwencję: Byk 4 – Skorpion 4 – Lew 4 – Wodnik 4. Jeśli natomiast wylosowany byłby Symbol Lew 4, to cała sekwencja miałaby już inną kolejność: Lew 4 – Wodnik 4 – Skorpion 4 – Byk 4. Kolejność Symboli w takiej sekwencji jest bardzo ważna, bo każde „miejsce” pełni swoją funkcję i opisuje inny aspekt zadanego pytania. Część techniczną mamy już za sobą, jak jednak zinterpretować taką czwórkę Symboli Sabiańskich?

SYMBOL PIERWSZY - CO?

Żeby w pełni wykorzystać system proponowany przez Rudhyara, należy w określony sposób zadać pytanie wyroczni. (O zadawaniu pytań różnym wyroczniom wspomniałem na forum symbolesabianskie.fora.pl). Dobrze jest zapytać o symboliczny opis danej sytuacji: „Czym jest dla mnie dana sytuacja?” „Jak można w symboliczny sposób opisać tę sytuację?” „Jaki symboliczny obraz najlepiej opisuje moją obecną sytuację?”. Dzięki temu pozwalamy wyroczni umieścić swoją sytuację w określonym miejscu systemu sabiańskiego, który – jak stwierdził Rudhyar – zawiera w sobie i symbolicznie opisuje pełnię doświadczeń człowieka. W ten sposób zyskujemy więc punkt wyjścia, znajdując swoje miejsce w uporządkowanej strukturze mandali Symboli Sabiańskich i dowiadujemy się, CZYM jest dana sytuacja w kontekście całości ludzkiego doświadczenia, czy chodzi w niej o naukę cierpliwości, odkrywanie własnej głębi, dynamizm przemian czy jeszcze o coś innego.

Na potrzeby tego artykułu zadałem przed chwilą pytanie: Czym jest forum sabiańskie? Jaki symboliczny obraz najlepiej je opisuje? Skoncentrowałem się na tym pytaniu, oczekując, żeby w moim umyśle pojawiła się jakaś liczba. Natychmiast pomyślałem o liczbie 382. Ponieważ jest ona większa od 360, zgodnie z radą Rudhyara, odjąłem od niej 360 i uzyskałem liczbę 22, którą można już przyporządkować konkretnemu stopniowi koła zodiakalnego, które zaczyna się w punkcie 0 stopni 00 minut znaku Barana (w systemie sabiańskim jest to Symbol Baran 1). Uzyskana liczba 22 odnosi się więc do 22. stopnia koła zodiaku i odpowiada jej symbol Baran 22. Proszę sobie wyobrazić moje zdumienie, kiedy przekonałem się, że wylosowanym symbolem jest Baran 22: OTWIERA SIĘ BRAMA DO OGRODU WSZELKICH SPEŁNIONYCH PRAGNIEŃ. Obraz tego właśnie Symbolu Sabiańskiego wybrałem pół roku temu jako logo forum sabiańskiego... Można zobaczyć go na tym forum w lewym górnym rogu. Czym zatem jest forum sabiańskie według samej wyroczni?

Symbol Baran 22 to obraz pełen obietnic, ograniczony jedynie wyobraźnią i dobrą wolą. Opisuje ekscytację wynikającą ze znalezienia się w nowym miejscu, u progu świeżej aktywności, która kusi i zaprasza, zachęcająco uchylając drzwi prowadzące do poznania tajemniczego ogrodu. Zanim wejdziemy, warto jednak zastanowić się, czego tak naprawdę pragniemy, czego oczekujemy, czego się obawiamy (obawy to też pragnienia). Czy jesteśmy gotowi na spełnienie własnych pragnień? Kim jesteśmy teraz, a kim możemy się stać, kiedy nasze prawdziwe pragnienia zostaną spełnione? Czego możemy dowiedzieć się o sobie? Czy pragniemy prawdy, czy wolimy się oszukiwać, być może zyskując w zamian błogi spokój? Czy ignorancja jest dla nas błogosławieństwem? Którą pigułkę wybierzesz, zanim przekroczysz próg – niebieską czy czerwoną? Symbole Sabiańskie umożliwiają poznanie symbolicznego wymiaru egzystencji, który – wbrew pozorom – jest tym prawdziwym. Forum sabiańskie może stać się bramą prowadzącą do świata symboli i znaczeń, ale to każdy z nas musi zdecydować, czy chce przekroczyć ten próg. Tutaj możesz się na chwilę zatrzymać i zastanowić nad sobą i swoim życiem. Symbole Sabiańskie zapraszają cię do swego świata...

SYMBOL DRUGI - DOKĄD?

Drugi Symbol w systemie „Krzyż” wskazuje najwyższy potencjał ukryty w danej sytuacji, podpowiada, DOKĄD możemy dotrzeć i co osiągnąć, podążając drogą wyznaczoną przez pierwszy Symbol.

Drugim Symbolem wybranym według powyższego klucza jest Waga 22: DZIECKO POJĄCE PTAKI PRZY FONTANNIE. Wkraczając do symbolicznego wymiaru życia, możemy odnaleźć swoją dziecięcą radość z poznawania świata na nowo (dziecko), nawiązać kontakt z naturalnymi siłami przyrody (symbolizowanymi tu przez ptaki) i przybliżyć się do swojej emocjonalnej natury (której symbolem jest tu fontanna, jako że woda oznacza uczucia). Co więcej, ptaki (jako istoty uskrzydlone) symbolizują sferę duchową, którą możemy „nakarmić” i ożywić, nadając swemu życiu znaczenie. Lynda Hill pisze o tym Symbolu: „musimy zachować niewinność i otwartość dziecka, aby uzyskać dostęp i świadomość prostych, chwilowych i bardziej duchowych energii”.

SYMBOL TRZECI - JAK?

Kiedy wiemy już, jak wiele możemy zyskać, wybierając określoną drogę, chcemy dowiedzieć się, JAK osiągnąć ten cel. Na to pytanie odpowiada trzeci Symbol.

W omawianym przykładzie, trzecim Symbolem jest Rak 22: MŁODA KOBIETA CZEKAJĄCA NA ŻAGLÓWKĘ. Pełne skorzystanie z pełni możliwości oferowanych przez forum sabiańskie wymagać będzie ze strony użytkowników nieco cierpliwości – forum dopiero zaczyna się rozwijać. Samo czekanie nie załatwi jednak sprawy, Symbol Rak 22 przestrzega przed wygodnictwem – w trakcie oczekiwania nie wolno marnować czasu, ale skorzystać z wyobraźni i intuicji (tę stronę ludzkiej natury oznacza w tym Symbolu kobieta), otworzyć się i przyjąć to, co forum sabiańskie ma do zaoferowania. Jak pisze Lynda: „oczekiwanie może prowadzić do przyjemnego przewidywania tego, kto lub co się pojawi”.

SYMBOL CZWARTY - DLACZEGO?

Wiedząc już, JAK w pełni wykorzystać potencjał zawarty w określonej sytuacji, warto zastanowić się nad jej celem – DLACZEGO dana sytuacja pojawia się w naszym życiu, jakie jest jej znaczenie w naszym rozwoju? Na to pytanie odpowiada ostatni, czwarty, Symbol dobrany według klucza.

W przykładowej sekwencji, dotyczącej możliwości forum sabiańskiego, na to właśnie pytanie odpowiada Symbol Koziorożec 22: GENERAŁ SPOKOJNIE PRZYJMUJĄCY KLĘSKĘ. Mimo pozornie negatywnej wymowy tego Symbolu, warto zagłębić się w jego znaczenie. Do wyroczni – nie tylko sabiańskiej – często zwracamy się w trudnych chwilach, szukając w nich wyjaśnienia, pocieszenia i uspokojenia. Symbole Sabiańskie są systemem wyjątkowo przyjaznym dla użytkownika i doskonale nadają się właśnie do tych celów. Dzięki nim, a także dzięki wzajemnemu wsparciu, jakie zapewniają sobie użytkownicy forum, każdy będzie mógł dostrzec w niepowodzeniu, rozczarowaniu, czy innego rodzaju klęsce okazję do rozwoju, a dzięki temu odnieść liczne korzyści duchowe. Według samej wyroczni, celem forum sabiańskiego jest więc uczynienie z niego miejsca wyciszenia, lepszego zrozumienia i transformacji siebie i swego życia. Czasem uważamy, że ponosimy klęskę, bo nie udaje nam się osiągnąć tego, co zamierzaliśmy. Nie dostrzegamy, że nie zawsze to, czego pragniemy, jest dla nas najkorzystniejsze, a Symbole Sabiańskie mogą nam pomóc sobie to uświadomić. Lynda Hill tak pisze o tym Symbolu: „Nauka wyciągnięta z klęski dodaje siły charakteru. Na głębszym poziomie, klęska uczy nas, że ani nie jesteśmy doskonali, ani niezniszczalni”.

FORUM SABIAŃSKIE CZEKA NA CIEBIE

To, w jaki sposób skorzystasz z możliwości Symboli Sabiańskich zależy w dużej mierze od ciebie, twojej otwartości i szczerości wobec siebie samego, pamiętaj jednak, że na forum sabiańskim możesz podzielić się swoimi wątpliwościami i radościami, a także znaleźć tam potrzebne ci wsparcie. Serdecznie zapraszam na: FORUM SABIAŃSKIE.

Majówka sabiańska, czyli nów a Symbole Sabiańskie

W ujęciu astrologicznym nów (koniunkcja Słońca i Księżyca) stanowi początek nowego cyklu miesięcznego, którego kulminacją jest pełnia, a punktami zwrotnymi/przełomowymi pierwsza i trzecia kwadra. W horoskopie urodzeniowym, dom astrologiczny, w którym ma miejsce nów, wyznacza sferę życia, w której mamy szansę w nadchodzącym cyklu miesięcznym rozpocząć coś nowego.

Na przykład:

nów w 1. domu - zmiany we własnym wyglądzie, sposobie prezentowania się w świecie zewnętrznym, a nawet w poczuciu własnej tożsamości i samoakceptacji;

w 2. domu - początek zmian w sferze finansowej, związanej z posiadaniem, itp., a czasem możemy też przewartościować swoje priorytety, samoocenę, potrzebę kontroli i przywiązanie do tego, co znamy;

w 3. domu - zmiany w sferze związanej z komunikacją, wykształceniem, rodzeństwem, sąsiedztwem, krótkimi podróżami, itp. ale również z naszym postrzeganiem świata, sposobem myślenia, postawami wobec życia;

w 4. domu - zmiany w sferze rodzinnej, mieszkaniowej, ale również związane z tradycją i zakorzenieniem we własnej rodzinie, a nawet kulturze, czasem zmiany mogą dotyczyć podświadomych schematów, którym poddajemy się w życiu, naszego poczucia bezpieczeństwa i przynależności;

w 5. domu - zmiany mogą dotyczyć sposobu wyrażania własnej wyjątkowości, co może wyrażać się poprzez twórczość i/lub własne potomstwo; zmiany mogą dotyczyć też sfery związków intymnych, romansów i wszelkich rozrywek;

w 6. domu – zmiany mogą dotyczyć kwestii zdrowotnych i naszych codziennych nawyków, a także sposobu wypełniania swoich obowiązków w pracy i nie tylko;

w 7. domu – zmiany dotyczyć mogą naszej umiejętności współpracy z innymi, szczególnie w związkach partnerskich i w małżeństwie;

w 8. domu – zmiany odnosić się mogą do własnego poczucia siły, panowania nad własnym życiem, wsparcia ze strony innych, regeneracji i transformacji, seksualności, czasem uaktywnia się też sfera finansowa, szczególnie w powiązaniu z instytucjami finansowymi, wspólnotą majątkową albo zaciąganiem pożyczek i kredytów;

w 9. domu – zmiany obejmować mogą szeroko pojętą sferę naszego światopoglądu, filozofii życiowej, ścieżki duchowej czy religii, ale także poszerzania horyzontów poprzez studia, podróże zagraniczne, kontakt z językami obcymi, albo planowanie dalszej kariery;

w 10. domu – zmiany zachodzić mogą w pojmowaniu naszego powołania (celu) życiowego, często wiążącego się z karierą zawodową, z miejscem pracy;

w 11. domu – zmianom może ulegać nasza aktywność w grupach (np.: przyjaciele, współpracownicy), ale przewartościowaniu mogą ulec też nasze pragnienia, marzenia i cele;

w 12. domu – nowy cykl może dotyczyć wszystkiego, co wcześniej zepchnięte zostało do podświadomości, np. lęki, zahamowania, kompleksy, ograniczenia; na pierwszy plan mogą wysunąć się pragnienie odosobnienia i wyciszenia wewnętrznego oraz wszelkie potrzeby duchowe.

Oczywiście najważniejsze i najgłębsze zmiany zachodzą w naszym życiu przede wszystkim podczas tranzytów przez poszczególne domy astrologiczne planet ciężkich, czyli Jowisza, Saturna, Urana, Neptuna i Plutona. Sam nów rzadko bywa tak radykalny, jak np. Uran czy Pluton i dlatego może przejść niezauważony, ale zawsze warto zwrócić uwagę na jego potencjał i skorzystać z okazji do rozwoju, jakie wnosi w nasze życie.

Ciekawym sposobem pomocnym w interpretacji rodzaju tych okazji jest wykorzystanie Symboli Sabiańskich związanych z danym nowiem. Najbliższy nów przypada na dzień 5 maja 2008 roku i wypada w 16 stopniu Byka, którego Symbol Sabiański brzmi: Starzec usiłuje odsłonić tajemnice przed zróżnicowaną grupą, co, nieoczekiwanie dla niego samego, w pewnym sensie mu się udaje.

Stosując system Dane’a Rudhyara, można potraktować ten Symbol jako opis charakteru tego cyklu, zaś kolejne Symbole dobrane wg klucza uzupełnią i pogłębią informacje na temat odpowiadając na pytania:

DOKĄD ten cykl może nas zaprowadzić, jaki jest jego najwyższy potencjał i co, w najlepszym razie, możemy dzięki niemu osiągnąć, jeśli świadomie będziemy go realizować;

JAK najefektywniej zrealizować ten potencjał, na co szczególnie zwracać uwagę, co nam może pomóc, a co przeszkodzić;

DLACZEGO ten cykl pojawia się w naszym życiu właśnie teraz, jaki jest jego sens duchowy, a co za tym idzie, czego możemy się nauczyć, jeśli ten cykl odpowiednio zrealizujemy.

Kolejne Symbole Sabiańskie odpowiadające na te pytania, to:

DOKĄD – Skorpion 16: Twarz dziewczyny rozkwitająca uśmiechem.
JAK – Lew 16: Olśniewające słońce tuż po burzy.
DLACZEGO – Wodnik 16: Wielki Biznesmen przy biurku.

ZAPRASZAMY NA FORUM SABIAŃSKIE!

Szczegółową interpretację pierwszego Symbolu (Byk 16) znaleźć można na forum sabiańskim, w dziale Symbol Sabiański na dzisiaj – astrologia. Zapraszam do przyłączenia się do prób interpretacji wszystkich symboli związanych z nowiem!

INNE SYMBOLE

Na zakończenie dodam jeszcze, że oprócz Symboli związanych z samą koniunkcją Słońca i Księżyca, warto też przyjrzeć się innym Symbolom Sabiańskim z horoskopu tego nowiu:

Ascendent – Panna 14: Widać wytwornie wykaligrafowane imiona i tajemnicze linie; jest to drzewo genealogiczne

Medium Coeli – Bliźnięta 9: Średniowieczny łucznik stoi ze spokojem kogoś całkowicie pewnego siebie, z łukiem w dłoni i kołczanem pełnym strzał

Merkury – Bliźnięta 5: Radykalny magazyn lub publikacja, wzywająca do czynu, prezentuje sensację na pierwszej stronie

Wenus – Byk 7: Kobieta z Samarii przychodzi zaczerpnąć wody ze studni Jakuba

Mars – Rak 28: Indianka przedstawia zgromadzonemu plemieniu swego chłopaka z college’u


© Copyright by Ryszard Oślizło 2005-2014